Innowacyjne układy pomiarowe w energetyce (11.02.2016)
W dniu 11 lutego 2016 roku, odbyło się kolejne z cyklu seminariów naukowo-technicznych, zorganizowane przez Instytut Inżynierii Elektrycznej oraz Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, Oddział w Zielonej Górze. Tym razem na Uniwersytecie Zielonogórskim gościliśmy pracowników Głównego Urzędu Miar (GUM). Celem seminarium "Innowacyjne układy pomiarowe w energetyce" była prezentacja potencjału badawczego oraz dotychczasowych osiągnięć Instytutu Inżynierii Elektrycznej (IIE) w kontekście planowanego uczestnictwa Instytutu w programie EMPIR (The European Metrology Programme for Innovation and Research). Projekty EMPIR współfinansowane są ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 i w nadchodzących latach będą obejmowały m.in. zagadnienia związane z pomiarami w systemach energetycznych.
Prezentacje seminaryjne poprzedziła wizyta pracowników GUM w laboratoriach naukowo-badawczych IIE. Seminarium, na którym wygłoszono cztery referaty, otworzył Przewodniczący Oddziału PTETiS w Zielonej Górze prof. dr hab. inż. Grzegorz Benysek. Główne idee programu EMPIR oraz zasady uczestnictwa w projektach przygotowywanych w ramach tego programu przybliżyli w swoich wystąpieniach nasi goście, Elżbieta Michniewicz, Dyrektor Zakładu Elektrycznego GUM, Zbigniew Ramotowski, Dyrektor Zakładu Długości i Kąta GUM oraz Łukasz Litwiniuk, Dyrektor Zakładu Promieniowania i Drgań GUM, natomiast reprezentujący IIE Robert Smoleński, przedstawił wyniki badań wpływu zaburzeń elektromagnetycznych na niezawodność systemów pomiarowych AMI (Advanced Metering Infrastructure).
Wymiernym efektem seminarium jest włączenie Instytutu do dwóch wniosków aplikacyjnych, przygotowanych w ramach EMPIR przez międzynarodowe konsorcja. Pierwszy z nich "Metrology to support EMC standardization activities in radio disturbance and immunity measurements", którego liderem jest Laboratoire National de Métrologie et d'essais (Francja), dotyczy kompatybilności elektromagnetycznej systemów elektroenergetycznych w zakresie pomiarów emisji elektromagnetycznej i badań odporności urządzeń na zaburzenie elektromagnetyczne. W drugim wniosku "Characterisation of Electrosmog", złożonym przez konsorcjum kierowane przez Federal Institute of Metrology METAS (Szwajcaria), podejmuje się zagadnienia związane z monitoringiem środowiska elektromagnetycznego. Badania takie mają na celu systematyczną kontrolę zaburzeń elektromagnetycznych przewodzonych i promieniowanych, wprowadzanych przez systemy energetyczne oraz układy kontrolno-pomiarowe z komunikacją przewodową i bezprzewodową.
Z zadowoleniem zauważyliśmy, że proponowana przez wiodące europejskie ośrodki badawcze tematyka projektów jest zbieżna z kierunkami prowadzonych w IIE badań naukowych.
(Materiał opublikowany w Biuletynie UZ)
Galeria
<< Powrót
|